TERASY A FASÁDY TIMBERMAX VS. INÉ VÝROBKY

Natejto podstránke sú dôležité informácie o rozdieloch medzi niektorými WPC doskami používanými najčastejšie na terasy, fasády, alebo ploty. S predajom a realizáciami terás, či fasád z WPC materiálov máme skúseností na rozdávanie, venujeme sa tejto špecializácii od roku 2009.

Po viacerých negatívnych skúsenostiach a odozvách zákazníkov od roku 2013 ponúkame len dvojvrstvové kompozitné profily Timbermax. Odvtedy sme demontovali niekoľko drevených a drevoplastových WPC dosiek a vymenili za dosky Timbermax. Boli “staré” väčšinou okolo 5 rokov a nejednalo sa vždy o lacné WPC z Číny.

Kompozitné profily Timbermax pre našu spoločnosť dodáva americký výrobca Newtechwood, ktorý má s týmto typom konštrukcie profilov najdlhšie skúsenosti a najkvalitnejší vývoj v rámci segmentu, čo spolu so špičkovou technológiou zabezpečuje pred konkurenciou náskok v kvalite, vzhľade a šírke vyrábaného sortimentu.
Ako inak, na trhu sa objavujú vzhľadovo podobné produkty z Ćíny, samozrejme za nižšie ceny. Kopírovanie úspešných tu v každej oblasti bude vždy a zákazník si proste musí dávať pozor a starostlivo zvážiť, či ten cenový rozdiel stojí za to.
V stavebníctve je za konečnú kvalitu rozhodujúcou mierou zodpovedná okrem kvality materiálov aj odborná a precízna montáž, ktorá tiež niečo stojí. Montáž fasády, či terasy z WPC nie je vylievanie betónu do základov, vyžaduje milimetrovú presnosť a poctivosť vo všetkých fázach práce. Aj tu si treba dať záležať na výbere dodávateľa.

Dosky timbermax exotic na terase

Dosky Timbermax Exotic na terase

Charakteristika a vlastnosti bežných drevoplastových (WPC) profilov.

brúsené wpc

Pod pojmom “bežné wpc dosky (profily)” rozumieme drevoplastové profily vyrábané jednoduchou extrúziou, ktoré tvorili do konca roku 2012 približne 99%-ný podiel predaných drevoplastových profilov na našom trhu. Postup výroby terasových a fasádnych dosiek zjednodušene vyzerá tak, že zmes plastového granulátu, drevených pilín a aditív je extrudovaná cez formu. Výsledný produkt po schladení vodou nie je ešte pripravený na použitie, pretože plastová zložka je vyplavená na povrchu dosky. Tento povrch sa po vychladnutí mechanicky zbrúsi, čím sa materiál zdrsní a dostane matný, prirodzenejší vzhľad vďaka tomu, že sa na povrchu ukážu drevené piliny. Zároveň je toto obrúsenie povrchu terasových dosiek nutné, aby sa zabezpečili protišmykové vlasnosti terasových dosiek. Sú na trhu aj dodávatelia, ktorí ponúkajú neobrúsené profily. Tie majú o niečo odolnejší povrch voči vlhkosti a fľakom, ale okrem toho, že majú výrazný plastový vzhľad, ich povrch je podstatne menej odolný voči šmyku a škrabance sú neopraviteľné a preto je užívateľ tak či tak odkázaný po čase celú plochu terasy obrúsiť, čiže sa viac oplatí kúpiť rovno obrúsené terasové dosky.

Práve takto obrúsený povrch wpc profilov je oproti drevu, alebo dlažbe veľmi dobrý v odolnosti proti šmyku. Zároveň je aj ich najcitlivejšou stránkou s viacerými nedostatkami. Týka sa to prakticky všetkých WPC dosiek vyrábaných touto technológiou, bez ohľadu na to, či boli vyrobené v Číne, alebo Nemecku.

Napriek viacerým nedostatkom majú tzv. bežné WPC dosky isté výhody oproti drevu, alebo dlažbe a preto si ešte stále nájdu svojich zákazníkov.

Výhody drevoplastových terasových a fasádnych dosiek oproti dreveným.

Relatívna preto, lebo je vecou názoru, čo kto chápe pod farebnou stálosťou a komu nakoľko vadí zmena vzhľadu, ktorú dodávatelia drevoplastových terasových dosiek nazývajú vyzrievaním, alebo prirodzenou patinou.

Problémy klasických brúsených drevoplastových (WPC) dosiek.

Prakticky všetky nedostatky má na svedomí povrch terasových dosiek z bežného wpc, ktorý obrúsením „odhalí“ drevené piliny. Obrúsenie je však nevyhnutné kvôli dosiahnutiu prirodzenejšieho vzhľadu (oproti plastu) a protišmykových vlastností.

Okrem menej prirodzeného vzhľadu drevoplastu (oproti drevu), čo je vecou vkusu, sa nedostatky obrúseného povrchu dosiek prejavujú v troch hlavných parametroch kriticky dôležitých pre užívateľa:

fľaky na wpc doskách

Slabá odolnosť voči fľakom a z toho vyplývajúca náročná údržba.

Povrch terasových a fasádnych dosiek z brúseného WPC je do istej miery nasiakavý vďaka „odhaleniu“ drevených pilín po obrúsení profilov vo výrobe. Prejavuje sa to fľakatením povrchu dosiek po dažďoch – po uschnutí sa na povrchu vytvoria mapy, ktoré väčšinou vplyvom UV žiarenia časom miznú. Horšie je to na miestach, kde nie je prístup priameho slnečného svitu. Úplne najhoršie sú na tom zákazníci, ktorí majú čiastočne, alebo úplne zastrešenú terasu, kde si občas aj zagrilujú. Fľaky od vyprsknutého tuku, spadnutého kečupu, vyliateho červeného vína… sú pre terasové dosky nočnou morou. Dodávatelia preto odporúčajú takéto situácie riešiť okamžitým očistením takto znečistených terasových dosiek vlažným saponátovým roztokom a opláchnutím vodou – čo je dosť nekomfortné obzvlášť za prítomnosti návštevy na grilovačke. Aj keď sa tak urobí, fľaky zostávajú a je potrebné počkať niekoľko dní, kým ich slnko “vytiahne”. To sa ale v tieni nestane.

šmuhy na wpc doskách

Šmuhy na povrchu terasy z brúsených WPC dosiek.

Pôsobením UV žiarenia v priebehu niekoľkých týždňov až mesiacov po inštalácii terasy získa povrch „patinu“, ktorá je vlastne tenučkou vrstvou, ktorá vplyvom UV žiarenia zvetrá do vizuálne trochu odlišného odtieňa oproti pôvodnej farbe. Po zbrúsení tejto tenučkej vrstvy z povrchu terasových dosiek sa odhalí pôvodný odtieň materiálu. Problém je ten, že obrúsenie tejto vrstvy ide príliš ľahko a negatívnym prejavom sú čmuhy po posúvaní záhradného nábytku, alebo iných mechanických vplyvov. Výsledok je približne takýto:

strata farby wpc

Farebná stálosť brúsených WPC dosiek.

Pravdou je, že hnedá terasová doska bude aj po rokoch hnedá,sivá aj po rokoch sivá… Farba sa nezmení, pod farebnou stálosťou dodávatelia chápu fakt, že dosky nezošednú ako neošetrovaná drevená terasa. Často ale zabúdajú pripomenúť, že sa mení odtieň a celkový vzhľad už po niekoľkých mesiacoch. Niektorí dodávatelia túto zmenu nazývajú dokonca „prirodzenou patinou“. Znie to síce pekne, ale pohľad mnohých sklamaných majiteľov terasy z drevoplastu je úplne iný. Tento fakt neplatí len pre tie najlacnejšie drevoplasty z Číny.

porovnanie_WPC

Na fotkách je WPC terasa z dosiek vyrobených v Nemecku a nie práve lacných. Nachádza sa pred kultúrnym domom v Dunajskej Strede. Asi takto vyzerá WPC terasa bez pravidelnej údržby. V drevených pilinách sa zachytávajú nečistoty, machy, pliesne… Čím dlhšie sa nechá terasa bez poriadneho vydrhnutia, tým rýchlejšie dôjde k jej vizuálnej zmene ako vidno na fotografii.

Dodávatelia terasových dosiek z brúseného WPC síce udávajú nenutnosť natierania dosiek, ako je to nutné pri drevených terasách, ale príliš nehovoria o nutnosti pravidelného čistenia. Ak sa terasa pravidelne nečistí, odstránenie takejto “patiny” je veľmi prácne a náročnejšie ako pri drevených terasách.

nadpajacie_spary

Rozmerová stálosť.

Dodávatelia drevoplastových dosiek WPC ako jednu z výhod tohto materiálu udávajú rozmerovú stálosť. Pritom brúsené WPC dosky podliehajú vďaka v nich obsiahnutej plastovej zložke zmenám rozmerov vplyvom teploty. Týka sato hlavne dĺžky dosiek. Bežná 4 m dlhá doska nainštalovaná v letných horúčavách sa v zime môže skrátiť aj o 10 mm. Okrem teploty na rozmery WPC dosiek vplýva aj vlhkosť. Ak sa počas inštalácie vystriedajú horúce slnečné dni s dažďom, je pre každého remeselníka skoro nemožné dopredu predpovedať, ako a nakoľko sa dosky zmrštia, alebo natiahnu.

wpc dosky - rozťažnosť

Brúsené WPC dosky absorbujú vlhkosť, keďže ich povrch je brúsený, čiže drevené piliny obsiahnuté v materiáli nie sú nijako pred vlhkosťou chránené. Výsledkom sú často príliš veľké dilatačné medzery v spojoch medzi doskami, čo výrazne kazí celkový dojem a vytvára priestor pre usádzanie sa nečistôt. Stáva sa aj to, že sa doska zmrští natoľko, že jej pero sa vyvlečie z klipu, ktorý prichytáva jej koniec o podkonštrukciu.
Ďalšiu estetickú vadu spôsobuje absencia fixačných klipov. Seriózna firma montuje WPC terasy tak, že každá jedna doska je upevnená jedným fixačným klipom, ktorý zafixuje dosku v danom mieste. Buď na jej konci, alebo v strede. Pri absencii fixačných klipov sa stane, že po absolvovaní niekoľkých zmien dĺžky dosiek a ich posúvaniu sa vplyvom počasia sa zmenia veľkosti dilatačných medzier v miestach spojov a variujú od 0 do 15 a aj viac mm. Táto vada spôsobuje vrásky majiteľom WPC terás, nehovoriac o majiteľoch nie práve lacnej fasády.


Vlastnosti terasových a fasádnych dosiek Timbermax EXOTIC.

tabulka porovnania wpc produtkov s Timbermaxom

Z tabuľky porovnania najdôležitejších parametrov, ktorá je na začiatku tohto textu, vyplývajú teda viaceré odlišnosti drevoplastových dosiek Timbermax EXOTIC od tzv. bežných WPC profilov, ktoré sú kriticky dôležité z hľadiska estetiky a užívateľských vlastností materiálu pre zákazníka. Tieto odlišnosti má „na svedomí“ práve dvojitá extrúzia, ktorá povrch drevo-plastového WPC jadra obohatí o ochrannú povrchovú vrstvu Protect Shell. Zhrnutie najdôležitejších profitov pre zákazníka, ktorý sa rozhodol pre terasu, alebo fasádu, prípadne plot z dosiek Timbermax:

Vysoká farebná stálosť.

Je zabezpečená odolným HDPE s pridaním kvalitných farbív a UV stabilizátorov. Tento povrch neobsahuje žiadne drevo, alebo podobný materiál, ktorý neodoláva UV žiareniu.

Na terasové a fasádne profily Timbermax EXOTIC platí 25 ročná záruka na farebnú stálosť a odolnosť voči fľakom pri bežnom rezidenčnom použití (tzv. domáce podmienky).

farebná stálosť fasádneho obkladu Timbermax

Na fotografii obklad realizovaný v roku 2013 (budova v popredí) a obklad realizovaný v roku 2016 (budova vpravo). Jedná sa o projekt rodinných domov a bytov Zahradní město Brno-Líšeň.

Vzhľad podobný drevu.

Pri extrúzii ochrannej plastovej zložky na povrch drevo-plastového jadra sa používa najmodernejšia technológia s dômyselným náhodným miešaním farieb, čo zaručuje, že nenájdete dve rovnaké terasové dosky - presne ako pri dreve, každý jeden kus je originál. Pri výrobe WPC profilov Timbermax sa technici sústredili predovšetkým na čo najvernejšie priblíženie sa dizajnu dosiek z exotických drevín, pretože tieto nádherné dreviny dodávajú užívateľovi pocit nekompromisnej kvality a luxusu. Na fotografiách v galérii sa dá celkom dobre posúdiť výsledok tejto snahy.

dosky Timbermax Exotic T138 kombinácia Bangkirai a Meranti

terasové dosky TH138 Bangkirai

Tepelná rozťažnosť.

Vďaka svojmu zloženiu a pokrokovej technológii výroby majú WPC dosky Timbermax podstatne nižšiu tepelnú rozťažnosť ako bežné drevoplastové terasové, alebo fasádne dosky. Rádovo sa jedná o rozdiel 40-50%. V praxi sa to prejavuje tak, že nadpájacie dilatačné špáry sú menšie, čo má priaznivý vplyv na celkovú estetiku. K profilom Timbermax sa samozrejme dodávajú aj fixačné klipy, ktoré zafixujú každú dosku v jednom mieste a zabezpečia rovnomerné dilatačné špáry.

Poklop_pri_baz_ne_Exotic_T138_Vintage_-_uk

Samočistiaci povrch.

Kriticky dôležitá je odolnosť terasových, či fasádnych dosiek voči mechanickému poškodeniu a fľakom spôsobených prevažne mastnotou, potravinami a tekutinami. V tomto ohľade predstavujú WPC dosky Timbermax výrazný posun vo vylepšení úžitkových vlastností drevo-plastových kompozitných materiálov. Pre majiteľov terasy, alebo inej malej stavby z profilov Timbermax nie je nič jednoduchšie ako ich údržba. Odolný povrch stačí v prípade znečistenia opláchnuť prúdom vody, na povrchu nezostávajú žiadne fľaky, na ktoré treba čakať, kým zmiznú. Z doterajších skúseností môžeme bez preháňania konštatovať, že dosky Timbermax majú samočistiaci povrch. Na odkrytých priestoroch vlastne stačí počkať na dážď…

vlhkost_MER

Hladký povrch.

Málokto si to uvedomuje, ale drevené terasové dosky sa vyrábajú drážkované kvôli dosiahnutiu aspoň akej-takej odolnosti voči šmyku za mokra aspoň v priečnom smere. Trh sa tomuto vzhľadu najmä v EU prispôsobil a bral ho ako niečo prirodzené. Preto sa aj väčšina dodávateľov bežných wpc terás rozhodla týmto smerom pokračovať, aj keď z hľadiska protišmykovosti je to úplne irelevantné. Sú však ďalšie dve príčiny výroby drážkvaných wpc profilov, a to nižšia cena vďaka nižšej spotrebe materiálu a vzhľad, keďže drážkovaný reliéf povrch vzhľadovo ozvláštni a aspoň z diaľky ako - tak priblíži drevu.

Terasové a fasádne dosky Timbermax majú hladký povrch, pretože nepotrebujú bojovať s napodobňovaním vzhľadu dreva. Jednoznačnou a veľmi dôležitou výhodou hladkých profilov, ktorú ocení po čase každý zákazník, je jednoduché čistenie, kde nie sme odkázaní na pohyb metlou v smere drážok. Takisto nie je nutné vymetať dažďovú vodu spomedzi drážok, resp. spádovať kvôli odtoku vody z drážok celú terasu. Na takúto „maličkosť“ si najčastejšie spomenú majitelia bazénov a jazierok, pri ktorých majú terasu, alebo mólo z drážkovaných terasových dosiek. Často zápasia s tým, ako zabrániť vtekaniu špinavej vody z terasy do jazierka, ktoré je na zmenu kvality vody citlivé. Hladký povrch je samozrejme aj príjemnejší na chôdzu.

šikmý profil zabrání prepadnutiu cenností 2

Tvar profilov.

Tvar profilov Timbermax EXOTIC je navrhnutý tak, aby aj ten najnáročnejší zákazník mal pocit dokonalosti pri pohľade na dokončené dielo. Hlavné profity pre zákazníka vyplývajúce z tvaru WPC profilov Timbermax:

neviditeľná podkonštrukcia a priestor pod terasou cez škáru medzi doskami

zamedzenie prepadávaniu mincí, prsteňov a iných cenností medzi doskami pod terasu

medzera medzi doskami len 2 mm umožňuje chôdzu na tenkých opätkoch bez obáv​

Konštrukcia profilov.

Jadro terasových a fasádnych profilov Timbermax EXOTIC je vyrobené z kvalitného wpc materiálu vysokej hustoty, čo umožňuje vyrábať profily komôrkovej konštrukcie. Plynú z toho tri výhody:

​Oblý tvar komôrok zabezpečuje komôrkovým profilom Timbermax pevnosť porovnateľnú s plnými terasovými doskami, ale oveľa väčšiu v porovnaní s doskami s hranatými komôrkami. Sila pôsobenia tlaku a nárazu je roznášaná obdobne ako je to pri oblúkových mostoch a viaduktoch.

rozloženie sily nárazu dosiek Timbermax

Sortiment.

Timbermax má v ponuke 2 profily rovnakej hrúbky, ale rozdielnej šírky (138, resp. 73 mm), čo poskytuje viac možností pre kreativitu architektov a dizajnérov. Pre zákazníkov požadujúcich ukončenie plochy viditeľným rezom profilov ako je to pri drevených terasách, je v ponuke aj plný profil S 138 rozmerov 138 x 23 mm.

T138

T73

Montážne doplnky.

Pre terasu, či fasádu z drevoplastu je kriticky dôležitá kvalita spojovacieho materiálu, hlavne klipov, pomocou ktorých sa upevňujú terasové a fasádne dosky o podkonštrukciu. Terasové a fasádne dosky je jedna vec, ale nemenej dôležité je aj to, čo nie je vidno a skrýva sa pod hotovou terasou. Zákazník to zistí až po čase, keď sa niektoré klipy uvoľnia, posunú a pri chôdzi po terase cítiť vôle, nezriedka počuť z týchto miest hluk z búchania terasovej dosky o podkonštrukciu. Terasový a fasádny systém Timbermax obsahuje kvalitné klipy a skrutky z nehrdzavejúcej ocele zodpovedajúco dimenzované na dlhoročnú prevádzku.Terasy z dosiek Timbermax, resp. všetkých devoplastov, odporúčame montovať na podkonštrukcie z hliníka. Tento materiál je pevný, dokonale rovný a trvanlivý. Navyše je ľahký a realtívne dobre sa opracúva a pevne drží skrutky. Vo všetkých ohľadoch výrazne predčí podkonštrukciu z drevoplastu, alebo dreva.

Kvalita montáže.

Tak ako napríklad pri autách nestačia kvalitné materiály, aj pri terasách a fasádach minimálne 50% kvality konečného diela zabezpečujú ruky a mozgy montážnych pracovníkov. Výsledky sa dajú rozpoznať na viacerých detailoch. Montáž terasy, alebo fasády z drevoplastových dosiek vôbec nie je taká jednoduchá, ako sa snažia zákazníkov presviedčať predajcovia terasových dosiek, ktorých cieľom je čo najrýchlejšie predať čo najviac tovaru. Na zjednodušených montážnych návodoch to tak vyzerá, ale v skutočnosti je každá jedna terasa, alebo fasáda jedinečná stavba vyžadujúca si individuálny prístup a štandardizovaný montážny návod je tu použiteľný len v obmedzenej miere. Terasa a fasáda sa nedá porovnať s nábytkom Ikea…

Ako dovozca WPC profilov Timbermax zabezpečujeme pre zákazníkov komplet dodávku diela vrátane montáže po celej SR prostredníctvom nami školených remeselníkov s viacročnými skúsenosťami s mnohými materiálmi, vrátane drevoplastov. Našou snahou je mať priamy kontakt a kontrolu nad kvalitou celého diela s cieľom dosahovať maximálnu spokojnosť zákazníkov, ktorá je pre nás nejlepšou reklamou. Za vady spôsobené chybami pri montáži vykonanej nami nezaškolenými pracovníkmi nemôžeme niesť zodpovednosť.

podlah apri bazéne Exotic kombinácia T138 a T73 Ipe

Možné argumenty proti profilom Timbermax:

“Je to umelina.”

Ochranná povrchová vrstva je naozaj „umelina“. Položil si niekto niekedy otázku, čoho sa dotýka, keď má v ruke drevo? Odpoveď: nie je to drevo, čoho sa dotýkame. Drevo, obzvlášť pri použití v exteriéri, je takisto opatrené ochranným náterom, často dokonca viacvrstvovým. Jedná sa o chemikálie, ktorých aplikácia je nevyhnutná na ochranu dreva, čiže pravého dreva sa v skutočnosti nedotýkame. Takže v skutočnosti sa jedná o porovnanie „umeliny s chemikáliou“. Fotky v našej galérii zodpovedajú realite, môžete sa osobne presvedčiť v našej vzorkovni v Šamoríne, alebo na rôznych stavbách realizovaných z profilov Timbermax.

Pri výrobe profilov Timbermax EXOTIC sa návrhári a technici sústredili predovšetkým na čo najvernejšie priblíženie sa vzhľadu dosiek z exotických drevín, pretože tie dodávajú užívateľovi pocit nekompromisnej kvality a luxusu. Pocit lásky k prírode je pri použití exotických drevín diskutabilný, obnova tropických pralesov – pľúc našej planéty, je podstatne zložitejšia ako obnova rýchlo rastúcich smrekových lesov.

“Vysoká cena.”

Je to veľmi relatívny pojem, keďže sa nedajú porovnávať napríklad ani ceny áut rôznych kategórií. Samozrejme, jednoduchšia výroba má za následok nižšiu cenu, čo je prípad bežných terasových dosiek z WPC, ale v porovnaní s cenami kvalitných exotických drevín sú ceny profilov Timbermax na približne rovnakej úrovni, dokonca sú nižšie oproti drevine ipe, nehovoriac o teaku. To všetko bez ceny čo i len prvého náteru hneď po inštalácii drevenej terasy, alebo fasády. V porovnaní s obdobnými WPC profilmi vyrábanými podobnou technológiou ako profily Timbermax, je cenová výhoda na strane Timbermaxu vďaka komôrkovej konštrukcii – nižšej spotrebe materiálu.